פוסט טראומה ליום הזיכרון // קרן אפרתי

(זמן קריאה- 3 דק')

כך החלטתי שאני קוראת לפוסט שלי על יום הזיכרון.

אז אתחיל מהתחלה, שמי קרן ואני אמא לארבעה ילדים מדהימים ומקסימים 🙌🏿

אני גם אחות שכולה מזה 6 וקצת שנים. כאמא שילדיה (בעיקר הגדולים), גדלו בצל השכול, אני בטוחה שהם חוו ועדין חווים איזו שהיא פוסט טראומה בדרך זו או אחרת.

עם השנים למדתי שלכאב של האובדן שלי יש המון השלכות על הילדים שלי, על החרדות שלהם והמחשבות שלהם.

כשאחי נהרג,  פשוט נעלמתי מהבית לשבוע ורק אח״כ חזרתי ובישרתי להם את הבשורה המרה, שדוד ירון האהוב נהרג בתאונה במשטרה.

שני, אז בת 5 ויונתן בן שנתיים וקצת. אח״כ נעלמתי לסירוגין בלי הרבה הסברים (אם זה לאחיינית שלי האהובה, אשתו של אחי, בית עלמין או להורים).

בשנה הראשונה התייעצתי עם מי שיכולתי. איך אני עושה את זה נכון עם הילדים, אבל בינינו כשהעצב טבוע בעיניים של כולנו מסביב, והדמעות לא פוסקות, הם מרגישים הכל ולא באמת יש נכון או לא נכון.

היום אני מזהה המון טעויות שלי, אבל מרגישה שהן גם חלק מאתנו, מלוות אותנו ובונות אותנו, כמו כל חלק בהורות שלנו. אותן טעויות הובילו אותי היום ליכולת שלי לשוחח עם ילדיי בפתיחות ובכנות ולדעת מה יכולת ההכלה של כל אחד ואחת מהם כלפיי ולכאב שלי.

בארי בן חמש. לא זכה להכיר את ירון, אבל פקד איתי את בית העלמין בשנתו הראשונה לחייו, ומכיר אותו מהתמונה בסלון. הוא שמע את הסיפור ומעת לעת מנסה להיות שותף בנושא.

השכול אינו מחלה או תופעה, הוא סיטואציה אותה אנחנו לומדים לחיות.

זו שנה חמישית ואחרונה שאני לא בארץ ביום הזיכרון, רחוקה מהמשפחה אבל עטופה בשלי.

זו שנה ראשונה שאני פותחת את הלב והכאב הפרטי שלי למעגל החברים הקרוב, ומארחת אצלי ערב לזכרו של אחי.  עם תחושת סגירת מעגל אישי שלי לסוגיית יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, בברלין.

שני ויונתן התגייסו גם הם, והחליטו כל אחד ללמוד שיר ולשיר. שזה מרגש בפני עצמו.

ועם כל הרצון שלי לתיקון של מה שהיה ואיך היה, אני משתדלת לחיות איתם את הכאן ועכשיו. את השמחה לצד העצב, את האושר ליד הכאב, כי זה חלק ממה שאנחנו. מלמדת אותם לדעת להגיד כל יום תודה על הדברים שיש לנו, בעיקר אנחנו כמשפחה, והכי חשוב להיות מאושרים 🙏🏻

קרן אפרתי, אמא לשבט מדהים. מגדלת באהבה את הדור הבא ומאמינה באהבת חינם

פוסטים נוספים שיכולים לעניין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *